Jdi na obsah Jdi na menu
 


Litoměřické gymnázium v nedbalkách.

14. 7. 2011


O Litoměřickém gymnáziu a jeho ředitelce se v poslední době píše velmi mnoho a velmi často. Důvodem není to, že je nejúspěšnějším gymnáziem v kraji, ale to, že s tímto gymnáziem zmítá skandál kolem ředitelky školy. Mám tu výhodu, že od začátku jsem mohl celý vývoj sledovat, paní Bulasovou dobře znám a znám všechny aktéry mimo učitelů a studentů, kteří se na tomto nekonečném příběhu podílejí.

V Litoměřicích existují také soukromé školy. Jedna z nich, kde vládne tvrdou rukou ředitel pan Pokorný se mě osobně nelíbí. Nevím, jak je na tom s průměrem v učení, možná je také dobrá, ale jedno vím, že požadavky na oblečení, které pan ředitel ještě donedávna míval a možná je má i dnes, jsou stejné jako bývalé požadavky v minulosti na délku vlasů. Nelíbí se mi to a možná se to nelíbí i některým studentům, ale nemohou nic. Jsou totiž na soukromé škole, kde o tom kdo bude ředitelem rozhoduje majitel školy. Pokud se tam někomu nelíbí má možnost odejít. Kraj je zřizovatelem litoměřického gymnázia a je jeho právem jmenovat ředitele této školy. Tato škola však je státní a podobné věci, které platí na soukromé škole, nemohou platit na škole, která je hrazena z daní všech občanů.

Podívejme se na celou situaci blíže. Dnes každý píše o Litoměřickém gymnáziu a přitom útočí na  ředitelku této školy, která podle novin a různých komentářů je tím nejhorším co v okolí stovek kilometrů na jih, západ, sever a východ vůbec řediteluje. Faktem však je, že za celou situaci nemůže jen ředitelka, ale všichni kdo se na ní podíleli. Tato škola nebyla nikdy školou špatnou a vždy se řadila mezi ty dobré ne-li výborné. Došlo k tomu, že kraj kde vládne ČSSD jmenoval do funkce ředitelky tohoto gymnázia člověka nechtěného ani mezi učitelským sborem ani ve vedení města. Pokud budeme k sobě upřímní musíme uznat, že v této škole by neuspěl ani Superman. Chyba nastala na samém počátku, kdy ředitelka školy byla této škole a jejímu osazenstvu vnucena.

Už od té doby bylo jasné že si toto jmenování i přes odpor pedagogů a zaměstnanců školy nikdo  nepřeje a přiznejme si, že je to normální a pochopitelné. Na této škole se vytvořil kolektiv pedagogů, kteří si spolu rozuměli a utvořili určité vztahy, ve kterých buď už existoval zástupce ředitele  nebo taková osobnost, která by funkci ředitele mohla dělat mezi nimi určitě byla. Správné by bylo, kdyby odbor školství kraje si zajel do Litoměřic, posadil se za stůl s pedagogy i zaměstnanci a vybral ředitele školy v souladu s jejich názory. Že jsou důležité i názory města je jisté, ale ty ve škole jsou důležitější. Kdyby se tak stalo, litoměřické gymnázium by fungovalo naprosto normálně. Krajský úřad, kterému dnes vládne ČSSD by také neměl problémy a zbytečné problémy by neměla ani ředitelka školy paní Bulasová. Poškodilo to všechny jmenované včetně studentů, kteří potřebují ke svému učení hlavně dobré vztahy ve škole a pohodu na učení.

Jak už jsem napsal výše, problémy začaly na samém počátku, kdy ředitelka do školy nastoupila. Kdyby někdo pochopil hned v začátcích, že toto fungovat nebude, nemuselo to dojít tak daleko, že proti sobě stojí dvě strany. Pedagogové, studenti a rodiče a na straně druhé paní ředitelka a její lidé. Ze školy se stala válečná zóna, kde se bojuje tvrdě a nevybíravě. Můžeme být všichni rádi, že tato škola ještě běží a je mezi nejlepšími. Výpovědi pedagogům a zaměstnancům jsou nesmyslem stejně tak, jako účelové zakládání odborů, které po boji zmizí jako pára nad hrncem. Dnes nastává chvíle, kdy už toho mnoho nezbývá. 1.září nastoupí studenti opět do školy a v té chvíli by mělo být všechno vyřešeno. Nemám důvod se do paní Bulasové navážet, neboť si myslím, že za tuto situaci nemůže sama. Jedno vím však jistě. Pokud chce pomoci této škole, měla by odejít. Stejně komise na čele s Foldynou nemůže udělat nic jiného než její ředitelování ukončit. Člověk by měl vědět, kdy nastal čas a uznat, že to dál nejde a to nejen kvůli sobě, ale hlavně kvůli škole a jejich studentům. To není zbabělost. Kraj by už nikdy neměl na žádných školách vnucovat v případě, že škola je  v pořádku ředitele odjinud. Pedagogický sbor a zaměstnanci školy by se měli podílet na výběru svého ředitele a studenti by se měli místo řešení problémů, které nezpůsobili učit.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Co sem pleteš politiku.

(Loukota, 15. 7. 2011 6:54)

Pepo, Pepo to není o politice jako takové, ale o korytech. Tak to bylo vždy a bude. Myslíš, že Bulasová je k ničemu? Není, ale někdo si dělal zálusk na její místo. Myslím si, že stejně jako v soukromé škole by i ve škole, kde je zřizovatelem kraj měl rozhodovat kraj. Jak by to vypadalo, kdybych já v polostátním podniku se stavěl proti řediteli. Studenti vědí houby a někdo z nich udělal hračky, které udělají vše co vidí na očích soudruhů učitelů a maminek. Je to pokrytectví, které se učí již od mládí. Kdyby Bulasová spáchala trestný čin od toho je policie a ne uřvaní učitelé, kterým kraj dal najevo, kdo je tady pánem.

Re: Co sem pleteš politiku.

(Jarmila, 15. 7. 2011 12:08)

Je to politika a Bulasová se tam dostala díky tomu, že je členkou ČSSD. Nikdo však nepřemýšlel o následcích. Musím říci, že mě překvapil Piegl, kterého znám jako slušně řečeno hubatého až vulgárního, že popsal situaci bez nadávek a urážek. Má pravdu v popisu událostí. Nechápu proč se tam pletou věci, které se školou a s článkem nesouvisí.

Re: Co sem pleteš politiku.

(Rychtaříková, 9. 8. 2011 0:05)

O korytu je to jen pro Bulasovou. V září 2009 měla koryto volný a plný. Teď je koryto rozbitý a sotva se z něho někdo nažere. A rozbila ho Bulasová a její banda.

Není vina jen ředitelka.

(Ajka, 16. 7. 2011 16:01)

Na škole se dějí věci nevídané a není pravdou, že všichni stojí na straně rebelujících pedagogů. Jsou studenti, kteří vědí, že jsou vtahování do politických hrátek, které probíhají v ČSSD. A není jich málo. Nesouhlasím s tím, ale zároveň mám strach, že akce nepřestanou. Je velice lehké vyvolat zdání jak je vše špatné. Nikdo však nepodá trestní oznámení a tak se jen beztrestně špiní. Plno řečí a žádný důkaz. Když vidím ty co jsou situací znechuceni jsem zase znechucena tím kdo za ně mluví a sedí v zastupitelstvu.Prosím netahejte do toho vaše politické hry. Škola si to nezaslouží.

Re: Není vina jen ředitelka.

(Nikdo, 17. 7. 2011 10:41)

Jsem rád, že jsem ve škole skončil a udělal maturitu. Zuřítam boj, který je nesmyslný.Nechápu orgány státní správy, která za to odpovídají proč neudělají pořádnou kontrolu. vytváření komisí je k ničemu a výsledek je jasný vždy dopředu.Studenti jsou v tom naprosto nevinně. Nelíbí se mi, že se neřekne já chci být ředitelem a rozpoutá se peklo. Ředitelka udělala zbytečné chyby měla postupovat tvrdě, ale ne s nenávistí. Vyhazovy jsště více přilévají olej do ohně. Na druhou stranu ji odbor školství nechal naprosto na holičkách. Udělal jsem maturitu a jsem rád, že končím. Školou obchází strach za který mohou všichni aktéři. Váš článek je dobrý, ale má jednu nevýhodu neznáte situaci ve škole. Bez její znalosti jste také přistopil na jediné řešení, které je nejjednoduší a to je odstoupení nebo odvolání ředitelky. Nese to však jedno velké nebezpečí. Může se to opakovat vždy na jiné škole. V prvé řadě by se mělo zjistit zda jsou obvinění pravdivá a ne počítat kolik lidí podporuje odvolání a kolik ne. Pak se jedná o líbivou politiků kraje, která se jim stejně vymstí. Na mnoha školách mohou zuřit boje, ale v žádném zaměstnání si nemůže dovolit zaměstnanec to co v mé bývalé škole. Pravda je někde uprostřed a povinností soudců, jmenovaných krajem by mělo být její nalezení ne zalíbení se rozhořčeným pracujícím.Já vám paní ředitelko děkuji, mě jste nic neprovedla. Je škoda, že strach nás nutí psát anonymně, vždyť budeme žít ve městě, kde jsou lidé, kteří jsou plni nenávisti. Jediná možnost kam napsat je k vám, zatím nechcete mail, jméno a přijmení. Anonymite není dobrá věc, ale někdy jediná možnost jak sdělut názor a mít klid. Napsal jsem toho více, ale ještě mnoho zůstává nevyřčeného uvnitř.Přeji všem co zůstávají klid na učení.

Re: Re: Není vina jen ředitelka.

(M.Landová, 18. 7. 2011 19:41)

Ředitelka je vinna především! S jejím příchodem se začala škola řítit kamsi do doby před 30ti lety. Jsem jen obyčejná máma a chci pro své děti dobro. Na GJJ vystudovaly už tři mé děti, v pohodě odmaturovaly a zvládly vysokoškolské studium. Znám kantory z gymnázia dlouhé roky a jsem jim za to, co mé děti naučili, vděčná. Byli tam učitelé skvělí, vynikající, průměrní i horší, ale nikdy jsme neměli sebemenší problém.Nyní na GJJ máme další dítě. To, co se tam děje v posledních dvou letech nemá obdobu. Bude-li to nutné, dodám vám sem desítky paragrafů, kdy ředitelka porušila zákony této země /řada těch skutečností už je potvrzena školními inspekcemi a vyšetřována orgány činnými v trestním řízení/, skutečnosti, kdy lhala, podváděla, nedodržela co slíbila, jednala podle a nemorálně... Ale to je v tomto státě nakonec normální. Přesto proti tomu budu bojovat a nechci, aby se mé dítě na to muselo dívat. Nechápu, jak člověk manažersky naprosto neschopný, šířící kolem sebe jen chaos a zmatek, člověk, který neumí jednat s lidmi, člověk naprosto bez sebereflexe a schopnosti komunikace... může něco řídit! Přeji si, aby ředitelem školy, kam posílám vzdělávat dítě, byl člověk, kterému se dá alespoň trochu věřit, který má alespoň špetku autority, získané tím, že něco umí, že má nějaký lidský kredit. Copak tohle je příklad pro mladou generaci?

Re: Re: Re: Není vina jen ředitelka.

(Věra, 18. 7. 2011 20:38)

Naprostý souhlas s paní Landovou. I když si myslím, že s tou spravedlností to u nás je špatné. Někdy si myslím, že čím větší podrazák, zloděj a podvodníl tím požívá větší ochranu. Je to celé naruby. A hlavně ve vedení Krajského úřadu. Ostuda a ne jediná.

Re: Není vina jen ředitelka.

(Ježek, 17. 7. 2011 16:25)

Je to složité, ale situace už nemá mnoho řešení. Nevím kdo má pravdu, ale souhlasím s článkem, že jediným řešením je odchod z funkce ředitelky. Jiná řešení budou nebezpečím pro samotnou školu. Všichni by se měli zamyslet nad tím, jestli toto není do budoucna cesta do pekel. Škola by se mohla také zrušit z důvodu neschopnosti plnit své poslání. Pak by se mohlo stát, že Litoměřice přijdou o gymnázium. Je to právo zřizovatele a nikdo by neměl na ně zapomínat.

Na čele komise Jakubec, ne Foldyna

(Martin, 18. 7. 2011 10:15)

Jakubec v čele komise - kozel zahradníkem. Ing. Jakubec spolu s ing. Koudou jsou hlavními viníky situace v litoměřickém gymnáziu, tak nelze čekat, že by ji Jakubec mohl vyřešit. Doufám, že Rada, která je za to zodpovědná za současný stav, s tím začne něco dělat. To už musí mít hodně hroší kůži a silný žaludek, když je situace už rok velmi špatná a půl roku kritická a jediné na co se zmohli je nezodpovědné tvrzení, že nejsou zákonné důvody pro odvolání ředitelky. To čekají až tam začne učitele, studenty, rodiče a litoměřické zastupitele střílet?

Re: Na čele komise Jakubec, ne Foldyna

(Růžena, 18. 7. 2011 14:32)

Tak Jakubec? Toho my v Litoměřicích dobře známe. Nic dobrého nečekáme. Foldyna byl zárukou, že se to vyřeší aspoň dobře. Jen nikdo nevíme, když Bulasová odejde kdo přijde?

Otevřený dopis Radě kraje ohledně litoměřického gymnázia

(Martin, 18. 7. 2011 13:29)

OTEVŘENÝ DOPIS ČLENŮM RADY ÚSTECKÉHO KRAJE

Petiční výbor, založený v souvislosti s problémy Gymnázia v Litoměřicích Vás tímto žádá o okamžité prověření nejen minulých, ale i aktuálních kroků ředitelky Gymnázia paní E.Bulasové. Ta i přes skutečnost, že krajské orgány ustavily pracovní skupinu která má všechny okolnosti její činnosti prověřit, pokračuje ve své činnosti, a činí právní úkony jimiž škodí GJJ v Litoměřicích a jeho pedagogickému sboru.

Učinila aktuálně tyto kroky :
1) Zatajila odborové organizaci doporučený dopis, který převzal jí pověřený pracovník 10.6. a nepředal ho adresátovi – tím se dopustila nejen porušení zákona, který chrání listovní tajemství (viz příloha) ale také pokusu o podvod, když fiktivním převzetím zásilky mohla začít běžet procesní lhůta a po určité době by se zcela jistě dovolávala jejich účinků. Tato situace, v době prázdnin, byla zjištěna pouze náhodně.(obdobně jako v bodu 3)
2) 24.6. po setkání s rodiči, kde tvrdila, že žádné výpovědi nepadly, vydala "organizační změnu", která by ji umožnila dát výpovědi členům výboru jí nepohodlné OO pro nadbytečnost (viz. příloha) - lhala rodičům a koná tak vědomě, což je přinejmenším morálně zcela pochybné. Samotná organizační změna je účelová a bylo by třeba důvodnost snížení počtu pedagogických pracovníků prověřit orgány kraje či školní inspekce, popřípadě formu této účelové změny pracovním úřadem v Litoměřicích z hlediska zákonnosti.

3) 1.7. napsala a odeslala dopis předsedovi odborové organizace panu P.Bašusovi s žádostí o souhlas pro výpověď panu Nerglovi a paní Živcové, neinformovala ho o něm, nechala ho ležet na poště, opět ze spekulativních důvodů, když p. Gruntová ho odmítla vyzvednout, aby proběhlo 15 dní, kdy na něj může odborová organizace reagovat (viz příloha). Je to jen další důkaz pletich a nemorálního jednání paní ředitelky.

Z tohoto jednání je patrné, že ředitelka E.Bulasová pokračuje ve své činnosti, jíž záměrně poškozuje GJJ a jeho pedagogický sbor. V souhrnu se „starými prohřešky, kde nelze dokonce vyloučit ani důsledky trestněprávní odpovědnosti a vzniku škod značného rozsahu, je tato situace již zcela neúnosná a proto Vás touto formou otevřeného dopisu oslovujeme, neboť Vy jako zřizovatelé jste za činnost ředitelky, jíž jste jmenovali do funkce, zodpovědní. Vaše nečinnost v této věci má katastrofální důsledky pro GJJ i pro obraz Vaší rady a školské politiky Ústeckého kraje. Pokud nejste schopni či ochotni daný problém vyřešit a ředitelku E.Bulasovou odvolat, tak máme vážné pochybnosti o Vaší kompetenci a jednání ve veřejném zájmu, když upřednostňujete jakési, možná politicky motivované personální zásady před veřejným zájmem a měli byste zvážit Vaše další setrvání ve funkci radních Ústeckého kraje.
Volíme formu otevřeného dopisu také proto, že celá kauza je již dnes věcí veřejnou a i tak trvají pletichy paní ředitelky a máme pocit, že krajské orgány chtějí věc tzv. „ututlat“ aby paní ředitelka Bulasová mohla ve své podivné práci pokračovat. O dopadech zejména u mladých lidí a studentů na jejich představy o právu, morálce a poctivosti jednání politiků pak již nelze jen uvažovat, taková situace již nastala a jen poctivé a otevřené řešení celé záležitosti je přesvědčí k důvěře ve Vaši činnost a politiku obecně. Právě proto se dovoláváme formou otevřeného dopisu veřejné kontroly.

Na vědomí:
Zastupitelé Ústeckého kraje
Ministerstvo školství
zastupitelé města Litoměřice
Sdělovací prostředky (občané mají právo vědět, co se děje na GJJ a jak se k tomu staví Rada a zastupitelstvo Ústeckého kraje)

Za petiční výbor: Za odvolání ředitelky E.Bulasové
PhDr. Martin Šimsa, Ph.D. , Petra Černá

Může za to kraj

(Vrána, 18. 7. 2011 9:22)

Bezohlednost kraje při jmenování nového ředitele je hlavním viníkem nastalé situace. To není jednání to jsou diktáty. Zbytečné a nepochopitelné. To říkám zcela odpovědně a je mi jedno kdo na kraji vládne. Každý chvilku tahá pilku a nic dobrého pro nás neudělají jedni ani druzí.

Docela rozumný názor

(Martin, 17. 7. 2011 22:27)

Stejně jako autor si myslím, že hlavní vinu nese Rada kraje, která škole ředitelku vnutila. Ještě horší však je, že ji podporuje i v její nesmyslné represivní činnosti, takže si tu člověk připadá jako by tu řádila znovu normalizace. To si pánové Kouda a Jakubec opravdu myslí, že tu mohou poroučet jako za komunistů? Doufám, že v té Radě je někdo soudný a ředitelku odvolají.

Pane Piegl za to může i MO Litoměřice

(Pepa, 14. 7. 2011 23:10)

Vy to dobře víte, že lidé kolem Szanta vždy bojovali proti Bulasové. Vykutálená partička už od počátku dávala najevo jak tam Evu nechtějí. Vždy jste šel proti GKR a najednou to přestalo. Proč? Stojí vám za to se se Szantem a jeho tzv. přáteli zahazovat? Zapomněl jste na to jak ublížili Kopeckému a všem na okrese, Nechápu jak můžete být s nimi. Je to jeden větší lhář než druhý. Nikdy vás nepotřebovali jen nechtějí, aby jste šel proti nim.

Re: Pane Piegl za to může i MO Litoměřice

(Gustav, 15. 7. 2011 17:39)

Partička, která přežívá díky hrám na obě strany. Jednoho dne stejně na ně dojde na všechny. Nikdo neřeší návrh ÚKK na vyloučení ani doporučení, aby Lexa, a Szántó nebyli v žádných funkcích. Stal se pravý opak. Na co jsou ústřední a krajské orgány, když si z nich dělají všichni legraci?

V nedbalkách?

(Marcela, 15. 7. 2011 15:39)

Já si myslím, že v nepořádku. Kraj je zřizovatelem a je jeho věcí koho ustanoví za ředitele. Ani soukromá škola by si nemohla dovolit kašlat na rodiče. Kdyby nahecovali studenty a ti by přestali chodit najednou, tak je i taková škola na konečné. Žije z peněz, které dávají rodiče. Jak dlouho by vydržel ředitel, kterého by opustili studenti a zůstal jenom s pedagogy? Stejné je to i ve státní škole. Jen se velmi lehce kecá každému do toho co se ho netýká. Ať si vezmou svoje dítka a dají je jinam.Ubohé vydírání a manipulace také nic neřeší. Už jsme toho zažili a ústupky nic nevyřešily jen povzbudí další. Socani neumí držet při sobě a to je vše.

Někdy si vaše články přečtu.

(Vlasta z Terezína, 14. 7. 2011 18:18)

Nikdy jsem nepsala do diskuze. Dění na gymnáziu mě zajímá hlavně proto, že jsem tam před lety studovala. Přečetla jsem od vás některé příspěvky, ale tento se mi líbí. Je asi nejblíže pravdě. Jen u ředitele Pokorného bych se chtěla zastavit. Možná se vám to nelíbí, ale dnes je problém naučit mladé, aby se vhodně oblékli. Při mé práci se někdy účastním přijímacích pohovorů a některé použité obleky deklasují uchazeče už svým zjevem. Stejně tak přijdu někdy na zasedání zastupitelstva a mnozí si ho pletou s chytáním ryb nebo sběrem hub. Zastupitel by měl přijít na zastupitelstvo řádně oblečen. Vzdává tím úctu lidem, kteří ho zvolili a zároveň dáva najevo, že nezastupuje sebe, ale občany. Venku může chodit v riflích a tričku. Je to stejné jako manažer by přišel do práce nebo na jednání v riflích a svetru.